FH19SC-32S-0.5SH(51)
Manufacturer
Hirose
VIGOR # :
Description
CONN FFC BOTTOM 32POS 0.50MM R/A
Catalog
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
DataSheet
FH19SC-32S-0.5SH(51) PDF
Type Description
Series:FH19SC
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Flat Flex Type:FFC, FPC
Mounting Type:Surface Mount, Right Angle
Connector/Contact Type:Contacts, Bottom
Number of Positions:32
Pitch:0.020" (0.50mm)
Termination:Solder
FFC, FCB Thickness:0.30mm
Height Above Board:0.037" (0.95mm)
Locking Feature:Flip Lock
Cable End Type:Tapered
Contact Material:Phosphor Bronze
Contact Finish:Tin-Lead
Housing Material:Liquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
Actuator Material:Liquid Crystal Polymer (LCP), Polyphenylene Sulfide (PPS)
Features:Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating:50V
Operating Temperature:-55°C ~ 85°C