HFW10R-2STAE1LF
Manufacturer
Storage & Server IO (Amphenol ICC)
VIGOR # :
Description
CONN FPC TOP 10POS 1.00MM R/A
Catalog
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
DataSheet
HFW10R-2STAE1LF PDF
Type Description
Series:HFW-R
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Flat Flex Type:FPC
Mounting Type:Surface Mount, Right Angle
Connector/Contact Type:Contacts, Top
Number of Positions:10
Pitch:0.039" (1.00mm)
Termination:Solder
FFC, FCB Thickness:0.30mm
Height Above Board:0.075" (1.90mm)
Locking Feature:-
Cable End Type:Tapered
Contact Material:Phosphor Bronze
Contact Finish:Gold
Housing Material:Polyamide (PA6T), Nylon 6T, Glass Filled
Actuator Material:-
Features:Solder Retention
Voltage Rating:100V
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C