
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | HFW-R |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Flat Flex Type: | FFC, FPC |
| Mounting Type: | Surface Mount, Right Angle |
| Connector/Contact Type: | Contacts, Bottom |
| Number of Positions: | 17 |
| Pitch: | 0.039" (1.00mm) |
| Termination: | Solder |
| FFC, FCB Thickness: | 0.30mm |
| Height Above Board: | 0.075" (1.90mm) |
| Locking Feature: | - |
| Cable End Type: | Straight or Tapered |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Contact Finish: | Gold |
| Housing Material: | Liquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free |
| Actuator Material: | - |
| Features: | - |
| Voltage Rating: | 100V |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 105°C |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|
Current price of HFW17R-1STBE1H1LF is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
FFC/FPC CONN
1MM SINGLE ROW CONNECTOR
CONN FFC VERT 29POS 1.25MM PCB
CAP TANT POLY 470UF 6.3V 2917
XTAL OSC VCXO 163.8400MHZ LVDS
STANDARD SOCKET HEADER
CONN FFC BOTTOM 17POS 1.00MM R/A