KE10.2100.105
Manufacturer
Schurter
VIGOR # :
Description
PWR ENT MOD RCPT IEC320-C14 PNL
Catalog
Power Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
DataSheet
KE10.2100.105 PDF
Type Description
Series:KE
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Style:IEC 320-C14
Connector Type:Receptacle, Male Blades - Module
Current - IEC:10A
Voltage - IEC:250VAC
Current - UL:10A
Voltage - UL:125VAC
Filter Type:Unfiltered - Commercial
Accomodates a Fuse:Yes (Fuse Not Included)
Number of Positions:3
Mounting Type:Panel Mount, Snap-In
Termination:Quick Connect - 0.189" (4.8mm)
Switch Features:-
Features:Voltage Selector
Fuse Holder, Drawer:Drawer Sold Separate
Panel Cutout Dimensions:Rectangular - 27.50mm x 52.50mm
Panel Thickness:0.059" (1.50mm)
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Ingress Protection:IP40
Approval Agency:CSA, ENEC, UL
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
883-10/018
883-10/018
PWR ENT RCPT IEC320-C14 PANEL QC
K31S25A
K31S25A
PIN&SLEEVE CONNEC 20A 250VAC 2P
SiT3372AI-2B2-30NH155.520000X
SiT3372AI-2B2-30NH155.520000X
XTAL OSC VCXO 155.5200MHZ LVDS
SiT3372AI-1E9-28NY90.000000Y
SiT3372AI-1E9-28NY90.000000Y
XTAL OSC VCXO 90.0000MHZ LVPECL