10GEEW3EM
Manufacturer
Delta Electronics / EMI
VIGOR # :
Description
PWR ENT RCPT IEC320-C14 PNL WIRE
Catalog
Power Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
DataSheet
10GEEW3EM PDF
Type Description
Series:GE
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Style:IEC 320-C14
Connector Type:Receptacle, Male Blades
Current - IEC:10A
Voltage - IEC:115/250VAC
Current - UL:-
Voltage - UL:-
Filter Type:Filtered (EMI, RFI) - Commercial, Medical
Accomodates a Fuse:No
Number of Positions:3
Mounting Type:Panel Mount, Flange
Termination:Wire Leads
Switch Features:-
Features:-
Fuse Holder, Drawer:-
Panel Cutout Dimensions:Rectangular - 28.45mm x 21.60mm