C20F-0301-1100-1000
Description
C20F PEM WITH FILTER 20A M5
DataSheet
C20F-0301-1100-1000 PDF
Connector Style:IEC 320-C20
Connector Type:Receptacle, Male Blades - Module
Current - IEC:16A
Voltage - IEC:250VAC
Current - UL:20A
Voltage - UL:250VAC
Filter Type:Filtered (EMI, RFI) - Commercial, Medical
Mounting Type:Panel Mount, Flange
Termination:Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Switch Features:-
Features:Shielded, V-Lock Notch
Fuse Holder, Drawer:-
Panel Cutout Dimensions:Rectangular - 34.80mm x 26.80mm
Panel Thickness:0.315" (8.00mm)