DF11.1089.0010.01
Manufacturer
Schurter
VIGOR # :
Description
PWR ENT MOD RCPT IEC320-C14 PNL
Catalog
Power Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
DataSheet
DF11.1089.0010.01 PDF
Type Description
Series:DF11
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Style:IEC 320-C14
Connector Type:Receptacle, Male Blades - Module
Current - IEC:10A
Voltage - IEC:250VAC
Current - UL:15A
Voltage - UL:250VAC
Filter Type:Unfiltered - Commercial
Accomodates a Fuse:No
Number of Positions:3
Mounting Type:Panel Mount, Flange
Termination:Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Switch Features:Circuit Breaker, Switch On-Off
Features:-
Fuse Holder, Drawer:-
Panel Cutout Dimensions:Rectangular - 29.00mm x 73.50mm