GSP2.9200.14
Manufacturer
Schurter
VIGOR # :
Description
PWR ENT RCPT IEC320-C18 PNL SLDR
Catalog
Power Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
DataSheet
GSP2.9200.14 PDF
Type Description
Series:GSP2
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Style:IEC 320-C18
Connector Type:Receptacle, Male Blades
Current - IEC:10A
Voltage - IEC:250VAC
Current - UL:15A
Voltage - UL:250VAC
Filter Type:Unfiltered - Commercial
Accomodates a Fuse:No
Number of Positions:2
Mounting Type:Panel Mount, Snap-In; Through Hole, Right Angle
Termination:Solder
Switch Features:-
Features:-
Fuse Holder, Drawer:-
Panel Cutout Dimensions:Rectangular - 30.30mm x 22.50mm
Panel Thickness:0.079" (2.00mm)