716W-X2/01
Manufacturer
Qualtek Electronics Corp.
VIGOR # :
Description
PWR ENT RCPT IEC320-2-2F PANEL
Catalog
Power Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
DataSheet
716W-X2/01 PDF
Type Description
Series:716W
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Style:IEC 320-2-2/F
Connector Type:Receptacle, Female Sockets
Current - IEC:10A
Voltage - IEC:250VAC
Current - UL:15A
Voltage - UL:250VAC
Filter Type:Unfiltered - Commercial
Accomodates a Fuse:No
Number of Positions:3
Mounting Type:Panel Mount, Snap-In
Termination:Solder Eyelet
Switch Features:-
Features:-
Fuse Holder, Drawer:-
Panel Cutout Dimensions:Rectangular - 32.60mm x 25.30mm
Panel Thickness:0.031" ~ 0.059" (0.79mm ~ 1.50mm)