20GEEG3E-R
Manufacturer
Delta Electronics / EMI
VIGOR # :
Description
PWR ENT RCPT IEC320-C20 PANEL QC
Catalog
Power Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
DataSheet
20GEEG3E-R PDF
Type Description
Series:GE
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Style:IEC 320-C20
Connector Type:Receptacle, Male Blades
Current - IEC:20A
Voltage - IEC:115/250VAC
Current - UL:-
Voltage - UL:-
Filter Type:Filtered (EMI, RFI) - Commercial
Accomodates a Fuse:No
Number of Positions:3
Mounting Type:Panel Mount, Flange
Termination:Quick Connect
Switch Features:-
Features:Bleed Resistor
Fuse Holder, Drawer:-
Panel Cutout Dimensions:Rectangular - 34.50mm x 26.50mm