739W-X2/04
Manufacturer
Qualtek Electronics Corp.
VIGOR # :
Description
PWR ENT RCPT NEMA5-15 PANEL IDC
Catalog
Power Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
DataSheet
739W-X2/04 PDF
Type Description
Series:739W
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Style:NEMA 5-15R
Connector Type:Receptacle, Female Sockets
Current - IEC:-
Voltage - IEC:-
Current - UL:10A
Voltage - UL:125VAC
Filter Type:Unfiltered - Commercial
Accomodates a Fuse:No
Number of Positions:3
Mounting Type:Panel Mount, Snap-In
Termination:IDC, Quick Connect - 0.189" (4.8mm)
Switch Features:-
Features:Terminating Cover
Fuse Holder, Drawer:-
Panel Cutout Dimensions:Square - 24.50mm x 24.50mm
Panel Thickness:0.031" ~ 0.071" (0.79mm ~ 1.80mm)