C20F.0021
Description
PWR ENT RCPT IEC320-C20 PNL SLDR
DataSheet
C20F.0021 PDF
Connector Style:IEC 320-C20
Connector Type:Receptacle, Male Blades
Current - IEC:16A
Voltage - IEC:250VAC
Current - UL:20A
Voltage - UL:250VAC
Filter Type:Filtered (EMI, RFI) - Commercial
Mounting Type:Panel Mount, Flange
Termination:Solder Eyelet
Switch Features:-
Features:Shielded
Fuse Holder, Drawer:-
Panel Cutout Dimensions:Rectangular - 36.40mm x 28.30mm