PX0718/5/15/ST
Description
PWR ENT MOD IN/OUT IEC320-2-2F
Catalog
Power Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
DataSheet
PX0718/5/15/ST PDF
Type Description
Series:PX
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Connector Style:IEC 320-2-2/F; IEC 320-C14
Connector Type:Receptacle, Female Sockets; Receptacle, Male Blades - Module
Current - IEC:10A
Voltage - IEC:250VAC
Current - UL:15A
Voltage - UL:250VAC
Filter Type:Unfiltered - Commercial
Accomodates a Fuse:Yes (Fuse Not Included)
Number of Positions:3 per connection (6)
Mounting Type:Panel Mount, Snap-In
Termination:Quick Connect - 0.189" (4.8mm)
Switch Features:-
Features:-
Fuse Holder, Drawer:Fuse Holder
Panel Cutout Dimensions:Rectangular - 32.50mm x 151.30mm
Panel Thickness:0.059" (1.50mm)