FX6-20S-0.8SV2
Manufacturer
Hirose
VIGOR # :
Description
CONN RCPT 20POS SMD GOLD
Catalog
Rectangular Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
DataSheet
FX6-20S-0.8SV2 PDF
Type Description
Series:FX6
Package:Tube
Part Status:Obsolete
Connector Type:Receptacle, Center Strip Contacts
Number of Positions:20
Pitch:0.031" (0.80mm)
Number of Rows:2
Mounting Type:Surface Mount
Features:Board Guide
Contact Finish:Gold
Contact Finish Thickness:-
Mated Stacking Heights:7mm, 8mm, 9mm
Height Above Board:0.236" (6.00mm)
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
CONN RCPT 60POS SMD GOLD