
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | BTE |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header, Outer Shroud Contacts |
| Number of Positions: | 120 |
| Pitch: | 0.031" (0.80mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Features: | - |
| Contact Finish: | Gold |
| Contact Finish Thickness: | 10.0µin (0.25µm) |
| Mated Stacking Heights: | 5.03mm |
| Height Above Board: | 0.160" (4.06mm) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|
Current price of BTE-060-01-L-D is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CONN HDR 180POS SMD GOLD
CONN RCPT 16POS SMD GOLD
CONN HDR 30POS SMD GOLD
COOLX POWER SUPPLY
SENSOR RHT DGTL PWM AUTO 6DFN
CONN HDR 120POS SMD GOLD
CONN STACKING 90POS SMD GOLD