
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Pak 5, PK5 |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Obsolete |
| Connector Type: | Socket, Outer Shroud Contacts |
| Number of Positions: | 50 |
| Pitch: | 0.020" (0.50mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Features: | Board Guide, Solder Retention |
| Contact Finish: | Gold |
| Contact Finish Thickness: | 2.00µin (0.051µm) |
| Mated Stacking Heights: | 5mm, 7mm |
| Height Above Board: | 0.159" (4.04mm) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|
Current price of PK5-050S-CLT-3-GGF is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CONN RCPT 80POS SMD GOLD
CONN HDR 180POS SMD GOLD
CONN PLUG 20POS SMD GOLD
COOLX POWER SUPPLY
COOLX POWER SUPPLY
NMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY 12
CONN SOCKET 50POS SMD GOLD