BTE-040-04-L-D-K-TR
Manufacturer
Samtec, Inc.
VIGOR # :
Description
CONN HDR 80POS SMD GOLD
Catalog
Rectangular Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
DataSheet
BTE-040-04-L-D-K-TR PDF
Type Description
Series:BTE
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Connector Type:Header, Outer Shroud Contacts
Number of Positions:80
Pitch:0.031" (0.80mm)
Number of Rows:2
Mounting Type:Surface Mount
Features:-
Contact Finish:Gold
Contact Finish Thickness:10.0µin (0.25µm)
Mated Stacking Heights:16.1mm
Height Above Board:0.601" (15.27mm)
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
DF17A(4.0)-80DP-0.5V(51)
DF17A(4.0)-80DP-0.5V(51)
CONN HDR 80POS SMD GOLD
BTE-020-02-C-D-LC
BTE-020-02-C-D-LC
CONN HDR 40POS SMD GOLD
CONN PLUG 40POS SMD GOLD
BTE-040-04-L-D-K-TR
BTE-040-04-L-D-K-TR
CONN HDR 80POS SMD GOLD
845 HIGH TEMP' SERIES (.100" (2.
346 SERIES (.125" (3.18MM) CONTA
HIF7C-40DA-1.27DSA(71)
HIF7C-40DA-1.27DSA(71)
CONN RCPT 40POS VERT GOLD