
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | SlimStack 55339 |
| Package: | Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT) |
| Part Status: | Obsolete |
| Connector Type: | Plug, Outer Shroud Contacts |
| Number of Positions: | 120 |
| Pitch: | 0.016" (0.40mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Features: | Board Guide |
| Contact Finish: | Gold |
| Contact Finish Thickness: | 10.0µin (0.25µm) |
| Mated Stacking Heights: | 4mm |
| Height Above Board: | 0.120" (3.05mm) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|
Current price of 0553391208 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CONN PLUG 24POS SMD TIN
CONN HDR 80POS SMD GOLD
CONN RCPT 54POS SMD GOLD
CONN PLUG 120POS SMD GOLD
CONN RCPT 20POS 0.1 GOLD PCB
TAPE DBL COAT 3/4"X 3/4" 250/PK
CONN RCPT HSG FMALE 32POS PNL MT