FX4BH-52S-1.27SV(71)
Manufacturer
Hirose
VIGOR # :
Description
CONN RCPT 52POS SMD GOLD
Catalog
Rectangular Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
DataSheet
FX4BH-52S-1.27SV(71) PDF
Type Description
Series:FX4
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:Receptacle, Center Strip Contacts
Number of Positions:52
Pitch:0.050" (1.27mm)
Number of Rows:2
Mounting Type:Surface Mount
Features:Board Guide
Contact Finish:Gold
Contact Finish Thickness:8.00µin (0.203µm)
Mated Stacking Heights:-
Height Above Board:0.177" (4.50mm)