ERF5-050-07.0-S-DV-TR
Manufacturer
Samtec, Inc.
VIGOR # :
Description
CONN SOCKET 100POS SMD GOLD
Catalog
Rectangular Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
DataSheet
ERF5-050-07.0-S-DV-TR PDF
Type Description
Series:Edge Rate™ ERF5
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Connector Type:Socket, Center Strip Contacts
Number of Positions:100
Pitch:0.020" (0.50mm)
Number of Rows:2
Mounting Type:Surface Mount
Features:Board Guide
Contact Finish:Gold
Contact Finish Thickness:30.0µin (0.76µm)
Mated Stacking Heights:9mm, 11mm, 12mm
Height Above Board:0.272" (6.90mm)