
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Q Strip® QSH |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Receptacle, Center Strip Contacts |
| Number of Positions: | 120 |
| Pitch: | 0.020" (0.50mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Features: | Board Guide, Ground Bus (Plane), Mounting Flange |
| Contact Finish: | Gold |
| Contact Finish Thickness: | 10.0µin (0.25µm) |
| Mated Stacking Heights: | 5mm, 8mm, 11mm, 14mm, 16mm, 19mm, 25mm |
| Height Above Board: | 0.128" (3.25mm) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 125 |
Current price of QSH-060-01-L-D-A-RT1-TR is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CONN RCPT 190POS SMD GOLD
CONN SOCKET 150POS EDGE MNT GOLD
CONN HDR 80POS SMD GOLD
COOLX POWER SUPPLY
COOLX POWER SUPPLY
FLATTENED, COPPER HEATPIPE, SINT
CONN RCPT 120POS SMD GOLD