QSE-014-01-F-D-DP-A-RT1-K-TR
Manufacturer
Samtec, Inc.
VIGOR # :
Description
CONN DIFF ARRAY RCP 28P SMD GOLD
Catalog
Rectangular Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
DataSheet
QSE-014-01-F-D-DP-A-RT1-K-TR PDF
Type Description
Series:Q Strip® QSE
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Connector Type:Differential Pair Array, Female
Number of Positions:28
Pitch:0.031" (0.80mm)
Number of Rows:2
Mounting Type:Surface Mount
Features:Board Guide, Ground Bus (Plane), Mounting Flange, Pick and Place
Contact Finish:Gold
Contact Finish Thickness:3.00µin (0.076µm)
Mated Stacking Heights:5mm, 8mm, 11mm, 14mm, 16mm, 19mm, 25mm
Height Above Board:0.128" (3.25mm)