SEAF-50-06.5-S-05-2-A-K-TR
Manufacturer
Samtec, Inc.
VIGOR # :
Description
CONN HD ARRAY RCPT 250P SMD GOLD
Catalog
Rectangular Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
DataSheet
SEAF-50-06.5-S-05-2-A-K-TR PDF
Type Description
Series:SEARAY™ SEAF
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Connector Type:High Density Array, Female
Number of Positions:250
Pitch:0.050" (1.27mm)
Number of Rows:5
Mounting Type:Surface Mount
Features:Board Guide, Pick and Place
Contact Finish:Gold
Contact Finish Thickness:30.0µin (0.76µm)
Mated Stacking Heights:8.5mm, 9.5mm, 10mm, 13mm, 13.5mm, 15.5mm, 17.5mm, 19.5mm
Height Above Board:0.258" (6.55mm)
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
CONN PLUG 70POS SMD GOLD