FX6-100P-0.8SV1(93)
Manufacturer
Hirose
VIGOR # :
Description
CONN HDR 100POS SMD GOLD
Catalog
Rectangular Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
DataSheet
FX6-100P-0.8SV1(93) PDF
Type Description
Series:FX6
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Connector Type:Header, Outer Shroud Contacts
Number of Positions:100
Pitch:0.031" (0.80mm)
Number of Rows:2
Mounting Type:Surface Mount
Features:Board Guide
Contact Finish:Gold
Contact Finish Thickness:-
Mated Stacking Heights:6mm, 8mm
Height Above Board:0.236" (6.00mm)
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
WR-50S-VF-N1-R1500
WR-50S-VF-N1-R1500
CONN RCPT 50POS SMD GOLD
CONN PLUG 38P SMD PALLAD-NICKEL
BSH-090-01-L-D-RA-WT-GP
BSH-090-01-L-D-RA-WT-GP
CONN SOCKET 180POS R/A SMD GOLD
345 SERIES (.100" (2.54MM) CONTA
845 HIGH TEMP' SERIES (.100" (2.
FX6-100P-0.8SV1(93)
FX6-100P-0.8SV1(93)
CONN HDR 100POS SMD GOLD