
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | MEG-Array®, MezzSelect™ |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Array, Male Pins |
| Number of Positions: | 81 |
| Pitch: | 0.050" (1.27mm) |
| Number of Rows: | 9 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Features: | - |
| Contact Finish: | Gold |
| Contact Finish Thickness: | 30.0µin (0.76µm) |
| Mated Stacking Heights: | 4mm |
| Height Above Board: | 0.132" (3.35mm) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 250 |
Current price of 55714-102 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CONN SOCKET 140POS R/A SMD GOLD
CONN STACKING 40POS SMD GOLD
CONN PLUG 34POS SMD GOLD
A-SERIES DC TO HVDC CONVERTER, S
CIR BRKR MAG-HYDR
CONN ARRAY PLUG 81POS SMD GOLD
HEATSHRINK BOOT R/A SZ52 BLACK