
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Edge Rate™ ERF8 |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Socket, Outer Shroud Contacts |
| Number of Positions: | 80 |
| Pitch: | 0.031" (0.80mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Features: | Board Guide |
| Contact Finish: | Gold |
| Contact Finish Thickness: | 10.0µin (0.25µm) |
| Mated Stacking Heights: | 9mm, 12mm, 15mm, 16mm, 22mm |
| Height Above Board: | 0.285" (7.24mm) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 300 |
Current price of ERF8-040-07.0-L-DV-EGP-TR is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CONN HDR 60POS SMD GOLD
CONN DIFF ARRAY RCP 64P SMD GOLD
CONN RCPT 120POS EDGE MNT GOLD
CONN EDGE DUAL FMALE 140P 0.031
395 SERIES (.100" (2.54MM) CONTA
CONN SOCKET 80POS SMD GOLD
HEATSHRINK TUBING 1/2-48"