TX25-60P-6ST-H1E
Manufacturer
JAE Electronics
VIGOR # :
Description
CONN PLUG 60POS VERT GOLD
Catalog
Rectangular Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
DataSheet
TX25-60P-6ST-H1E PDF
Type Description
Series:TX25
Package:Tray
Part Status:Active
Connector Type:Plug, Center Strip Contacts
Number of Positions:60
Pitch:0.050" (1.27mm)
Number of Rows:2
Mounting Type:Through Hole
Features:Board Lock
Contact Finish:Gold
Contact Finish Thickness:3.94µin (0.10µm)
Mated Stacking Heights:12mm, 16mm, 18mm
Height Above Board:0.362" (9.20mm)
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
145655030000829+T
145655030000829+T
PLUG 0.5MM - 4-7MM - VERT -FLOAT
QSH-090-01-L-D-K
QSH-090-01-L-D-K
CONN RCPT 180POS SMD GOLD
0430300003-12-B4-D
0430300003-12-B4-D
12" PRE-CRIMP A2015B BLACK
345 SERIES (.100" (2.54MM) CONTA
TX25-60P-6ST-H1E
TX25-60P-6ST-H1E
CONN PLUG 60POS VERT GOLD