
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Q Strip® QTH |
| Package: | Tray |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Differential Pair Array, Male |
| Number of Positions: | 40 |
| Pitch: | 0.020" (0.50mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Features: | Ground Bus (Plane) |
| Contact Finish: | Gold |
| Contact Finish Thickness: | 10.0µin (0.25µm) |
| Mated Stacking Heights: | 5mm |
| Height Above Board: | 0.160" (4.06mm) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 |
Current price of QTH-020-01-L-D-DP is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
BOARD TO BOARD
CONN RCPT 10POS SMD GOLD
CONN PLUG 50POS SMD GOLD
CIR BRKR THERM SWITCH 2P
CONN DIFF ARRAY PLG 40P SMD GOLD
TERM BLK 21P SIDE ENTRY 5MM PCB
DC DC CONVERTER 18.5V 50W