
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Q Strip® QSS |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Socket, Center Strip Contacts |
| Number of Positions: | 100 |
| Pitch: | 0.025" (0.64mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Features: | Board Guide, Ground Bus (Plane) |
| Contact Finish: | Gold |
| Contact Finish Thickness: | 3.00µin (0.076µm) |
| Mated Stacking Heights: | 5mm |
| Height Above Board: | 0.143" (3.63mm) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 125 |
Current price of QSS-050-01-F-D-A-TR is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CONN ARRAY RCPT 270POS SMD GOLD
PLUG - 0.5MM PITCH - 70 POS - VA
CONN STACKING 20POS SMD GOLD
CONN RCPT 100POS SMD GOLD
345 SERIES (.100" (2.54MM) CONTA
CONN SOCKET 100POS SMD GOLD
SENSOR INDUCT 8MM PNP M18 NC