HIF7C-40DA-1.27DSA(71)
Description
CONN RCPT 40POS VERT GOLD
Catalog
Rectangular Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
DataSheet
HIF7C-40DA-1.27DSA(71) PDF
Type Description
Series:HIF7C
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:Receptacle, Outer Shroud Contacts
Number of Positions:40
Pitch:0.050" (1.27mm)
Number of Rows:2
Mounting Type:Through Hole
Features:-
Contact Finish:Gold
Contact Finish Thickness:-
Mated Stacking Heights:-
Height Above Board:0.429" (10.90mm)