QFS-026-04.25-L-D-RF2-TR
Manufacturer
Samtec, Inc.
VIGOR # :
Description
CONN RCPT 52POS SMD GOLD
Catalog
Rectangular Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
DataSheet
QFS-026-04.25-L-D-RF2-TR PDF
Type Description
Series:RF Q2™ QFS
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Connector Type:Receptacle, Center Strip Contacts
Number of Positions:56 (52 + 4 RF Jacks)
Pitch:0.025" (0.64mm)
Number of Rows:2
Mounting Type:Surface Mount
Features:Board Guide, Ground Bus (Plane), RF Jacks (4)
Contact Finish:Gold
Contact Finish Thickness:10.0µin (0.25µm)
Mated Stacking Heights:10mm, 11mm, 14mm
Height Above Board:0.293" (7.45mm)