
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | FX6 |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header, Outer Shroud Contacts |
| Number of Positions: | 50 |
| Pitch: | 0.031" (0.80mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Features: | Board Guide |
| Contact Finish: | Gold |
| Contact Finish Thickness: | - |
| Mated Stacking Heights: | 7mm, 9mm |
| Height Above Board: | 0.275" (6.99mm) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 |
Current price of FX6-50P-0.8SV2(71) is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CONN SELF-MATE 100POS SMD GOLD
CONN PLUG 60POS SMD GOLD
CONN HDR 16POS SMD GOLD
391 SERIES (.100" (2.54MM) CONTA
846 HIGH TEMP' SERIES (.125" (3.
CONN HDR 50POS SMD GOLD
TRANSDUCER PREC PRESSURE