SEAF8-50-05.0-L-10-2-K
Manufacturer
Samtec, Inc.
VIGOR # :
Description
0.80 MM SEARAY HIGH-SPEED HIGH-
Catalog
Rectangular Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
DataSheet
SEAF8-50-05.0-L-10-2-K PDF
Type Description
Series:SEARAY™ SEAF
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:High Density Array, Female
Number of Positions:500
Pitch:0.031" (0.80mm)
Number of Rows:10
Mounting Type:Surface Mount
Features:Board Guide, Pick and Place
Contact Finish:Gold
Contact Finish Thickness:10.0µin (0.25µm)
Mated Stacking Heights:7mm, 10mm
Height Above Board:0.180" (4.57mm)