
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | XH3 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Plug, Center Strip Contacts |
| Number of Positions: | 40 |
| Pitch: | 0.050" (1.27mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Features: | Board Lock |
| Contact Finish: | Gold |
| Contact Finish Thickness: | - |
| Mated Stacking Heights: | 16mm, 17mm, 19mm, 20mm |
| Height Above Board: | 0.500" (12.70mm) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 10 | ||
| 25 | ||
| 50 | ||
| 100 | ||
| 250 | ||
| 500 | ||
| 1000 | ||
| 2500 |
Current price of XH3A-4041-4A is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CONN PLUG 70POS SMD GOLD
CONN PLUG 120POS SMD GOLD
CONN RCPT 30POS SMD GOLD
11" PRE-CRIMP A2015 YELLOW
CIR BRKR MAG-HYDR
346 SERIES (.125" (3.18MM) CONTA
CONN PLUG 40POS VERT GOLD