
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | FunctionMax™ FX8C |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Receptacle, Center Strip Contacts |
| Number of Positions: | 40 |
| Pitch: | 0.024" (0.60mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Features: | Board Guide |
| Contact Finish: | Gold |
| Contact Finish Thickness: | 39.4µin (1.00µm) |
| Mated Stacking Heights: | 10mm, 11mm, 12mm, 14mm, 16mm |
| Height Above Board: | 0.352" (8.95mm) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 500 |
Current price of FX8C-40S-SV5(92) is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CONN DIFF ARRAY RCP 56P SMD GOLD
CONN PLUG 228POS SMD GOLD
CONN SOCKET 150POS EDGE MNT GOLD
833 HIGH TEMP' SERIES (.156" (3.
342 SERIES (.100" (2.54MM) CONTA
CONN RCPT 40POS SMD GOLD
PRESSURE SENSOR ELEMENT AEA 40.0