FX11LB-60S/6-SV(92)
Manufacturer
Hirose
VIGOR # :
Description
CONN RCPT 60POS SMD GOLD
Catalog
Rectangular Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
DataSheet
FX11LB-60S/6-SV(92) PDF
Type Description
Series:FX11
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Connector Type:Receptacle, Center Strip Contacts
Number of Positions:60
Pitch:0.020" (0.50mm)
Number of Rows:2
Mounting Type:Surface Mount
Features:Ground Plate, Solder Retention
Contact Finish:Gold
Contact Finish Thickness:3.94µin (0.10µm)
Mated Stacking Heights:2mm
Height Above Board:0.065" (1.65mm)
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
FX23-20S-0.5SV10B
FX23-20S-0.5SV10B
CONN RCPT 20POS SMD GOLD
CONN RCPT 180POS SMD GOLD
QTE-060-04-F-D-A-K
QTE-060-04-F-D-A-K
CONN HDR 120POS SMD GOLD
CONN EDGE SGL FEMALE 25POS 0.156
845 HIGH TEMP' SERIES (.100" (2.
FX11LB-60S/6-SV(92)
FX11LB-60S/6-SV(92)
CONN RCPT 60POS SMD GOLD