HIF7-120DA-1.27DSL(71)
Description
CONN RCPT 120POS R/A GOLD
Catalog
Rectangular Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
DataSheet
HIF7-120DA-1.27DSL(71) PDF
Type Description
Series:HIF7
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:Receptacle, Outer Shroud Contacts
Number of Positions:120
Pitch:0.050" (1.27mm)
Number of Rows:2
Mounting Type:Through Hole, Right Angle
Features:Board Lock, Flange
Contact Finish:Gold
Contact Finish Thickness:-
Mated Stacking Heights:-
Height Above Board:0.327" (8.30mm)
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
CONN HDR 25POS SMD GOLD
0.635 BTB PLGHSGCOVERASSY60CKTEM
CONN PLUG 60POS SMD GOLD
333 SERIES (.156" (3.96MM) CONTA
HIF7-120DA-1.27DSL(71)
HIF7-120DA-1.27DSL(71)
CONN RCPT 120POS R/A GOLD