FX8C-60P-SV1(71)
Manufacturer
Hirose
VIGOR # :
Description
CONN HDR 60POS SMD GOLD
Catalog
Rectangular Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
DataSheet
FX8C-60P-SV1(71) PDF
Type Description
Series:FunctionMax™ FX8C
Package:Bag
Part Status:Active
Connector Type:Header, Outer Shroud Contacts
Number of Positions:60
Pitch:0.024" (0.60mm)
Number of Rows:2
Mounting Type:Surface Mount
Features:Board Guide
Contact Finish:Gold
Contact Finish Thickness:-
Mated Stacking Heights:6mm, 11mm
Height Above Board:0.214" (5.45mm)