
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | FX11 |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Receptacle, Center Strip Contacts |
| Number of Positions: | 80 |
| Pitch: | 0.020" (0.50mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Features: | Board Guide, Ground Plate, Solder Retention |
| Contact Finish: | Gold |
| Contact Finish Thickness: | 3.94µin (0.10µm) |
| Mated Stacking Heights: | 2.5mm, 3mm |
| Height Above Board: | 0.083" (2.10mm) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 1000 |
Current price of FX11A-80S/8-SV(91) is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CONN HDR 104POS SMD GOLD
CONN SOCKET 50POS SMD GOLD
CONN RCPT 9POS SMD GOLD
846 HIGH TEMP' SERIES (.125" (3.
837 HIGH TEMP' SERIES (.156" (3.
842 HIGH TEMP' SERIES (.100" (2.
CONN RCPT 80POS SMD GOLD