QMS-032-01-SL-D-RA-MG
Manufacturer
Samtec, Inc.
VIGOR # :
Description
CONN HDR 64POS R/A GOLD
Catalog
Rectangular Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
DataSheet
QMS-032-01-SL-D-RA-MG PDF
Type Description
Series:Power Q2™ QMS
Package:Tray
Part Status:Active
Connector Type:Header, Outer Shroud Contacts
Number of Positions:64
Pitch:0.025" (0.64mm)
Number of Rows:2
Mounting Type:Surface Mount, Right Angle; Through Hole
Features:Ground Bus (Plane), Mating Guide
Contact Finish:Gold
Contact Finish Thickness:10.0µin (0.25µm)
Mated Stacking Heights:-
Height Above Board:0.320" (8.12mm)