DF40SB-24DS-0.4V(51)
Manufacturer
Hirose
VIGOR # :
Description
CONNECTOR
Catalog
Rectangular Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
DataSheet
DF40SB-24DS-0.4V(51) PDF
Type Description
Series:*
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Connector Type:-
Number of Positions:-
Pitch:-
Number of Rows:-
Mounting Type:-
Features:-
Contact Finish:-
Contact Finish Thickness:-
Mated Stacking Heights:-
Height Above Board:-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
ERM8-040-05.0-L-DV-EGPS-K-TR
ERM8-040-05.0-L-DV-EGPS-K-TR
CONN HDR 80POS SMD GOLD
QSE-060-01-F-D-A-FL
QSE-060-01-F-D-A-FL
CONN RCPT 120POS SMD GOLD
CONN PLUG 40POS SMD GOLD
807 HIGH TEMP' SERIES (.156" (3.
333 SERIES (.156" (3.96MM) CONTA