69830-016LF
Manufacturer
Storage & Server IO (Amphenol ICC)
VIGOR # :
Description
CONN DIP HDR IDC 16POS VERT
Catalog
Rectangular Connectors - Board In, Direct Wire to Board
DataSheet
69830-016LF PDF
Type Description
Series:Quickie™
Package:Tube
Part Status:Active
Connector Type:Ribbon Cable, DIP Header
Number of Positions:16
Cable Pitch:0.050" (1.27mm)
Board-Side Pitch:0.100" (2.54mm)
Number of Rows:2
Row Spacing:0.100" (2.54mm)
Mounting Type:Through Hole
Cable Termination:IDC
Wire Gauge:26-28 AWG, Stranded or Solid
Features:Feed Through
Contact Finish:Tin
Contact Finish Thickness:150.0µin (3.81µm)
Color:Blue
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
CONN WIRE IDC 2P 26-28AWG PCB RA
CONN WIR POKE-IN 3P 18-26AWG SMD
FTR-40-T
FTR-40-T
PLUG FLAT CABLE IDC 40P 2.54MM P
15412094A9000
15412094A9000
WL-SICW SMT INFRARED CHIP LED WA
69830-016LF
69830-016LF
CONN DIP HDR IDC 16POS VERT
40732
B555 10X14 BLU/BLK/WHT NOTICE
S0402-4N7G2D
S0402-4N7G2D
FIXED IND 4.7NH 600MA 150 MOHM