
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | AMP-Latch |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Ribbon Cable, DIP Header |
| Number of Positions: | 20 |
| Cable Pitch: | 0.050" (1.27mm) |
| Board-Side Pitch: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing: | 0.100" (2.54mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Cable Termination: | IDC |
| Wire Gauge: | 28 AWG, Stranded; 26-30 AWG, Solid |
| Features: | Feed Through |
| Contact Finish: | Tin |
| Contact Finish Thickness: | 118.1µin (3.00µm) |
| Color: | Gray |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 10 | ||
| 25 | ||
| 50 | ||
| 100 | ||
| 250 | ||
| 500 | ||
| 1000 |
Current price of 2-216093-0 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CONN WIRE IDC 6POS 24-28AWG PCB
CONN DIP HDR IDC 20POS PCB
CONN WIRE IDC 2POS 24AWG PCB RA
RES ARRAY 15 RES 22 OHM 16DIP
CRYSTAL 32.0000MHZ 12PF SMD
CONN DIP HDR IDC 20POS VERT
8LT 4C 4#16 PIN PLUG