EW-36-13-L-D-400
Manufacturer
Samtec, Inc.
VIGOR # :
Description
CONN HDR 72POS 0.1 STACK T/H
Catalog
Rectangular Connectors - Board Spacers, Stackers (Board to Board)
DataSheet
EW-36-13-L-D-400 PDF
Type Description
Series:Flex Stack, EW
Package:Bulk
Part Status:Active
Number of Positions:72
Pitch:0.100" (2.54mm)
Number of Rows:2
Row Spacing:0.100" (2.54mm)
Length - Overall Pin:1.230" (31.242mm)
Length - Post (Mating):0.500" (12.700mm)
Length - Stack Height:0.400" (10.160mm)
Length - Tail:0.330" (8.382mm)