DW-08-10-L-D-500
Description
CONN HDR 16POS 0.1 STACK T/H
DataSheet
DW-08-10-L-D-500 PDF
Part Status:Active
Number of Positions:16
Pitch:0.100" (2.54mm)
Number of Rows:2
Row Spacing:0.100" (2.54mm)
Length - Overall Pin:0.830" (21.082mm)
Length - Post (Mating):0.220" (5.588mm)
Length - Stack Height:0.500" (12.700mm)
Length - Tail:0.110" (2.794mm)