
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | TW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 28 |
| Pitch: | 0.079" (2.00mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing: | 0.079" (2.00mm) |
| Length - Overall Pin: | 0.831" (21.107mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.231" (5.867mm) |
| Length - Stack Height: | 0.295" (7.493mm) |
| Length - Tail: | 0.305" (7.747mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Gold |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | 20.0µin (0.51µm) |
| Color: | Black |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 |
Current price of TW-14-08-G-D-295-305 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CONN BRD STACK 2.00 120POS
CONN HDR 4POS 0.05 STACK SMD
CONN BRD STACK 2.00 6POS
CONN BRD STACK 2.00 28POS
.050" FLEX CARD TERMINAL
DC DC CONVERTER 40V 25W