HW-09-15-L-D-360-SM
Manufacturer
Samtec, Inc.
VIGOR # :
Description
CONN HDR 18POS 0.1 STACK SMD
Catalog
Rectangular Connectors - Board Spacers, Stackers (Board to Board)
DataSheet
HW-09-15-L-D-360-SM PDF
Type Description
Series:Flex Stack, HW
Package:Tube
Part Status:Active
Number of Positions:18
Pitch:0.100" (2.54mm)
Number of Rows:2
Row Spacing:0.100" (2.54mm)
Length - Overall Pin:0.565" (14.351mm)
Length - Post (Mating):0.205" (5.207mm)
Length - Stack Height:0.360" (9.144mm)