ZW-08-14-G-D-630-410
Manufacturer
Samtec, Inc.
VIGOR # :
Description
CONN BRD STACK .100" 16POS
Catalog
Rectangular Connectors - Board Spacers, Stackers (Board to Board)
DataSheet
ZW-08-14-G-D-630-410 PDF
Type Description
Series:Flex Stack, ZW
Package:Bulk
Part Status:Active
Number of Positions:16
Pitch:0.100" (2.54mm)
Number of Rows:2
Row Spacing:0.100" (2.54mm)
Length - Overall Pin:1.430" (36.322mm)
Length - Post (Mating):0.390" (9.906mm)
Length - Stack Height:0.630" (16.002mm)
Length - Tail:0.410" (10.414mm)