ZW-10-11-S-D-600-200
Manufacturer
Samtec, Inc.
VIGOR # :
Description
CONN BRD STACK .100" 20POS
Catalog
Rectangular Connectors - Board Spacers, Stackers (Board to Board)
DataSheet
ZW-10-11-S-D-600-200 PDF
Type Description
Series:Flex Stack, ZW
Package:Bulk
Part Status:Active
Number of Positions:20
Pitch:0.100" (2.54mm)
Number of Rows:2
Row Spacing:0.100" (2.54mm)
Length - Overall Pin:0.930" (23.622mm)
Length - Post (Mating):0.130" (3.302mm)
Length - Stack Height:0.600" (15.240mm)
Length - Tail:0.200" (5.080mm)