DF1B-24PRF
Manufacturer
Hirose
VIGOR # :
Description
CONN PIN 24AWG IDC TIN
Catalog
Rectangular Connectors - Contacts
DataSheet
DF1B-24PRF PDF
Type Description
Series:DF1B
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:-
Pin or Socket:Pin
Contact Termination:IDC
Wire Gauge:24 AWG
Contact Finish:Tin
Contact Finish Thickness:-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
CONN SOCKET 18-22AWG CRIMP GOLD
CONN FM BLADE SCK 12AWG CRMP TIN
CONN TAB 16-20AWG CRIMP TIN
RER55F40R2RC02
RER55F40R2RC02
RES CHAS MNT 40.2 OHM 1% 30W
DF1B-24PRF
DF1B-24PRF
CONN PIN 24AWG IDC TIN
253W,BK
253W,BK